LEGO, Tuborg és CF Nielsen

Amint azt tudjuk, a dánok nem csak a söreikről és a Lego termékeikről híresek világszerte, hanem a CF Nielsen révén a brikett gyártó gépeikről is. Most rátettünk még egy lapáttal.

Tizenkét darab CF Nielsen BP6500HD brikettálóval a világ legnagyobb brikett gyártó üzeme

A képen látható brikettüzem talán a világ legnagyobb teljesítményű, de mindeképp a legkorszerűbb brikett üzeme, amit valaha építettettek. A megrendlő kilétét, a szállítási szerződés részleteit és a telepítés helyszínét még előttünk is hosszú hónapokig teljes homály fedte. Az összesen tizenkettő darab BP6500 HD brikettáló egységből álló üzem éves szinten 100.000 tonna brikett előállítására képes, így az európai biomassza piac korlátait ismerve feltételeztük, hogy egy ekkora üzem csakis Európán kívül létesülhet.

Hozzászólások (0)


A hozzászólások megjelenítése/elrejtése

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

Cikkek | Saját írások | A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet?

A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet?
Tartalomjegyzék
A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet?
A hidraulikus brikettálók alkalmazhatósága
Vissza az alapanyaghoz
Egy brikettáló gép még nem üzem
Mikor kell szárító?
Ha nem éri be kicsivel, válasszon mechanikusat!
Minden oldal

18plusSegítünk eligazodni a brikettálással kapcsolatos információtengerben, hogy saját maga is átgondolhassa, hogy önnek pontosan mire is van szüksége. Egy komplett brikett vagy pellet üzem beszerzése előtt is fontos tisztáznunk néhány alapkérdést. Vegyük tehát sorra a legfontosabb szempontokat!

  1. Milyen alapanyagból szeretnénk brikettet készíteni?
  2. Mekkora mennyiséget szeretnénk brikettálni - és ahhoz egy mechanikus brikettáló vagy egy hidraulikus brikettáló a jó választás?
  3. Milyenek a brikettálásra szánt alapanyag fizikai jellemzői (mérete, nedvességtartalma) és azok hogyan befolyásolják a technológiát?
  4. Mekkora tőkénk van, amit képesek vagyunk megmozgatni a beruházás érdekében?

Brikett gyártására alkalmas alapanyagok

Elsőként tisztázzuk, milyen anyagot is szeretnénk brikettálni? A brikettálással feldolgozható alapanyagok köre igen széles (puha- és keményfa, szalma, polisztirol, polipropilén, poliuretán, gumi, műanyagok, természetes és szintetikus szálak, szövetek, bőr és irha hulladékai, papír stb.). Magyarországon legelterjedtebb a fa és szalma brikettálása, de egyes nagy teljesítményű hidraulikus prések alkalmasak akár a fémforgács, illetve fém darálék brikettálására is. (Sőt, a visszavont papírpénzekből is kiváló fűtőértékű alternatív tüzelőanyagot készíthetünk.) A fémforgács kivételével - amely kizárólag speciális hidraulikus rendszerű géppel dolgozható fel - az előbb említett (fa, -forgács, -fűrészpor, szalma, energiafű stb.) alapanyagokból készíthetünk brikettet hidraulikus és mechanikus rendszerű brikettáló géppel is. A hidraulikus és a mechanikus brikettálókról, működési elvükről és tulajdonságaikról a berendezésekre kattintva olvashat részletesebben.

    1. Hidraulikus brikettáló gépek
    2. Mechanikus brikettáló gépek

Ha megvagyunk az alapanyag pontosításával, nézzük meg, hogy mennyi az annyi, azaz milyen berendezések szükségesek adott mennyiség brikettálásához!

Ha tudjuk, hogy évente mennyi brikettet szeretnénk gyártani, könnyen eldönthető, hogy mechanikus vagy hidraulikus rendszerű brikettálógép az ideális számunkra. A hidraulikus prések névleges kapacitásának felső határa 210 kg óránként. Ebből kiszámolható, hogy mekkora az a maximális mennyiség, amelyet a hidraulikus brikettálóval fel tudunk dolgozni. Egy műszakos munkarenddel számolva ez körülbelül 2000 óra működés évente.

Természetesen a nagyobb (olajhűtővel ellátott) hidraulikus gépek alkalmasak az akár 24 órás folyamatos működésre is. Figyelembe véve a szükséges karbantartási időket, tervezett leállásokat, ünnepeket - folyamatos működéssel - körülbelül évi 5500-6000 óra működési idővel kalkulálhatunk.

Így ideális esetben akár 1.000-1.200 tonna brikett előállítása is lehetséges. Ebből már egyenesen következik az éves tervezhető árbevétel, ahol - alapanyagtól függően - 35-42 Ft-os eladási brikett árakat vehetünk figyelembe. Ez évente 35-48 millió forintos árbevételt jelent.

Összefoglalva tehát elmondható, hogy a hidraulikus brikettáló gépek felső teljesítményének határa korántsem végtelen, bár nem ritka, hogy a technológia viszonylag alacsony beruházási értéke miatt egy üzemben egyszerre több önálló hidraulikus brikettáló sor is működik, így teljesítményük is többszöröződik.


  1. Saját - egyéb tevékenységünkből keletkező - hulladékunkat akarjuk kezelhető méretűre préselni akár 80-90%-os térfogatcsökkentéssel, és nem mellesleg a fűtést, szárítást megoldani az előállított brikettel, avagy
  2. Szigorúan üzleti alapon közelítjük meg a kérdést és egy piacképes terméket előállító üzemet akarunk létrehozni és a gyártott brikettet értékesíteni fogjuk.

 

Az éves és az óránkénti mennyiség meghatározásakor és a megfelelő brikettáló gép kiválasztásakor két irányból közelíthetjük meg a kérdést.


Ha saját hulladékunkat fogjuk feldolgozni, egyszerűen számoljuk ki, hogy óránként, naponta vagy havonta mennyi a keletkező brikettálásra alkalmas alapanyag. Számoljuk ki éves szintre a brikett gyártásához rendelkezésre álló alapanyag mennyiségét.

Példaként számoljunk együtt!

Egy asztalosüzemben keletkezik naponta 200 kg száraz (pontosabban légnedves, 12%-os) fahulladék (élek, végek, szélek, csomók stb.), 80 kg faforgács és 30 kg fűrészpor. Akkor az éves hulladékmennyiség (egy műszakot, 5 napos munkahetet és 50 évi munkahetet feltételezve):

a) darabos fahulladék: 1×5×50×200 = 50.000 kg
b) faforgács: 1×5×50×80 = 20.000 kg
c) fűrészpor: 1×5×50×30 = 7.500 kg
összesen (a+b+c): = 77.500 kg

Tehát az éves brikettálandó mennyiségünk 77.500 kg. Ehhez a mennyiséghez úgy tudunk megfelelő brikettáló gépet választani, ha a keletkező éves mennyiséget elosztjuk a rendelkezésre álló munkaórák (kb. 2000) számával (feltételezzük, hogy egy brikettálógép folyamatosan, a nap 8 órájában működik). Tehát az óránkénti brikettálási igény 77500/2000 = 38.75 kg/óra. 200 kg/óra brikettmennyiség alatt mindenképpen hidraulikus brikettálót válasszunk, értelmetlen ilyen kis mennyiségekre a lényegesen költségesebb mechanikus brikettáló gépeket választani. Szóval választunk a katalógusból mondjuk egy HB E-55 hidraulikus brikettálót. Ennek a névleges teljesítménye 15-60 kg/óra.

Ne feledjük, hogy az alacsonyabb sűrűségű, "szellős" anyagokból (pl. puhafa faforgács) kevesebb brikett gyártható óránként, a nagyobb sűrűségűekből (őrölt félkemény vagy keményfa, fűrészpor, darált szalma) a névleges teljesítmény felső határa felé becsülhetünk. A brikettáló gépek kiválasztásakor és több gép összehasonlításakor soha ne a megadott felső határral számoljunk, hiszen az előállított brikett mennyisége erősen függ az alapanyag jellemzőitől!

Folytatva az előbbi példát:

Tételezzünk fel egy átlagos állapotot, vegyük a névleges teljesítmény körülbelüli középértékét, ez kb. 40 kg/óra körülire adódik. A gép kb. 40 kg brikettet képes gyártani óránként, nekünk pedig átlagosan 38.75 kg brikettálható alapanyagunk keletkezik. Hurrá, megtaláltuk a megfelelő brikettáló gépet. Örvendünk. Vagy mégsem? Mégsem! Ahogy a gép leírásánál is látható, a gépet időszakos, szakaszos brikettálásra tervezték, ezzel nem tudunk napi 8 órás műszakban folyamatosan dolgozni a hidraulikus rendszer túlhevülése miatt (mivel a NANO E55, NANO E60, a HB E-60 ECO, a HB E-60 időszakos működésre tervezett gépek, ezért nem ajánljuk folyamatos üzemeltetéshez). Akkor keressünk hát egy nagyobb teljesítményű hidraulikus brikettáló gépet, amellyel több órán át is dolgozhatunk. A HB E-70 ECO hidraulikus brikettálótól kezdődően kiegészítő olajhűtő csatlakoztatható a brikettálógépekhez, így az megszakítás nélkül üzemeltethető. A nagyobb kapacitás miatt nem is kell napi 8 órában működtetnünk a gépet, hiszen rövidebb idő alatt készül el ugyanannyi brikett.

Válasszunk például egy legalább kétszeres kapacitású 60-120 kg brikett előállítására alkalmas gépet, például a HB E-70 ECO hidraulikus brikettálót, a hozzá tartozó olajhűtővel. Az alapanyag mennyiségével, jellemzőivel kapcsolatos feltételezéseket fenntartva tételezzünk fel óránkénti 90 kg átlagos termelést. Ekkor adódik, hogy az összes, 77.500 kg brikettálandó alapanyagból kb. 860 óra alatt tudunk brikettet készíteni. Ez már lényegesen kedvezőbb számunkra, hiszen nem kell napi 8 órában működtetnünk a gépet (energiahatékonyság), illetve nem kell az alapanyag-ellátás folyamatosságának ingadozásával foglalkoznunk, hiszen ez a mennyiség az említett HB E-70 ECO brikettáló géppel átlagosan napi 3,5 óra alatt feldolgozható.

Remek, találtunk egy olyan gépet, amelyikben még rengeteg tartalék is van. Ha a jövőben több brikettálható anyagunk képződne - és miért ne képződne - akár kétszer (vagy többször) ennyit is biztonsággal fel tudunk dolgozni.


Ha a termelési igény alapján megtaláltuk álmaink brikettálóját, kanyarodjunk vissza az alapanyaghoz, hogy megtudjuk, milyen további kieégszítőkre van (lehet) szükségünk! A brikettálható alapanyagokkal szemben az egyik elvárás a megfelelő méret. Itt különösen igaz, hogy a méret a lényeg... no meg az alapanyag nedvességtartalma, de erről később. Példánkban szerepel három különböző megjelenési formájú anyag (darabos fa, faforgács és fűrészpor). Az ideális, 8-10 mm alatti jellemző méretet csak a fűrészporunk tudja, így a darabolt fával és a forgáccsal még valamit kezdenünk kell, hogy brikettálható legyen.

Ha darálni, aprítani vagy finomítani kell

FadarálóA darabos fa aprítására kiválóan alkalmasak az elektromos meghajtású, kis helyigényű és csendes működésű, hidraulikus előtolású M1 vagy M2 jelű darálóink. Az M1 jelű daráló teljesítménye 80-170 kg. Tehát nagy biztonsággal ki tudja szolgálni a brikettáló gépünket. Ráadásul a darálónak nem is a teljes brikettálandó mennyiséget kell ledarálnia csak a nagyobb, darabos fát, aminek mennyisége a példánkban 200 kg/nap. Ezt a mennyiséget körülbelül 1,5 óra alatt tudja ledarálni az M1 fadaráló, így csak időszakosan kell működtetnünk, amikor a szükséges alapanyagmennyiséget elértük. (pl. műszak végén a következő napon brikettálandó alapanyag előkészítésére).

A tökéletes brikett előállításához a darálási fázist követően szükség lehet (és ajánljuk is) egy újabb fázis, az őrlés (finomítás) beiktatását. Az őrlés szerepe, hogy a daráló által előaprított anyagot 8 mm alatti méretű szemcsékké (apró forgácssá) finomítsa. Válasszunk hát egy finomítót, amely illeszkedi a daráló teljesítményéhez (hiszen a ledarált alapanyagot érdemes rögtön finomítani is).

finomitoA legkisebb, RAQ35 jelű finomító a maga 175 kg/órás maximális teljesítményével remekül illeszkedik a rendszerhez. A bemutatott finomító, amely lényegében egy túlnyomásos rendszerű kompakt kalapácsos daráló további szerepe és előnye, hogy kis mértékben szárítja is az alapanyagot a bemenő oldali elszívás, az őrlés és a kimenő légáram túlnyomása révén. Nem lehet tőle nagy eredményeket várni, de 1-2%-os fölösleges nedvességtartalom akár a brikett gyártását is meghiúsíthatja, úgyhogy néha nagy áldás a túlnyomásos finomítónk ezen - egyáltalán nem mellékes - tulajdonsága! A legegyszerűbb eset, ahogy azt a későbbi példában is láthatjuk, ha száraz alapanyaggal rendelkezünk. Száraz alapanyag esetén az itt bemutatott brikettgyártási technológia nem igényli az alapanyag szárítását, így csak arról kell gondoskodnunk, hogy megfelelő szemcseméretűvé aprítsuk, finomítsuk az alapanyagot.


Egy komplett hidraulikus brikettáló rendszer lehetséges elrendezését szemlélteti az alábbi ábra. Egy ilyen jól összehangolt komplett rendszer képes óránként akár 160-200 kg brikett előállítására is. Napi 12 órás működéssel számolva így a két tonnás napi termelést is meghaladhatjuk.

 

alt

Az illusztráción látható, hogy esetünkben a daráló (1) közvetlenül kapcsolódik a túlnyomásos rendszerű kalapácsos finomítóhoz (2), amely egy anyagtovábbító és porleválasztó rendszeren (3) keresztül kerül a hidraulikus brikettáló gép (4) adagolótartályába. A képen látható daráló fa alapanyag aprítására alkalmas, szalma esetén más rendszerű daráló szükséges, de az őrlési, finomítási fázis már megoldható a képen szereplő finomítóval. Egy ilyen kompakt rendszer kiválóan alkalmas arra, hogy egy géppel műszakonként akár 1600 kg fabrikettet készítsünk. Ez évente akár 380-400 tonna brikett előállítását teszi lehetővé nyolc órás műszakonként, tehát három műszakban üzemeltetve egy hidraulikus brikettáló géppel ezer tonnát is meghaladó mennyiségű brikett gyártható. Ha figyelembve vesszük emellé a bemutatott komplett rendszer árát, akkor igen meggyőző az a tény, hogy egy év alatt akár meg is térülhet a beruházásunk, és azt követően már csak jövedelmet termel.


A nedvességtartalom a méreten kívül a másik kritikus tényező.

A brikettálás és pelletgyártás szempontjából csak azokat az alapanyagokat tekinthetjük száraznak, amelyek nedvességtatalma 14% alatt van. Nem egyszerű ennek meghatározása mérés nélkül, de általánosságban elmondható, hogy az alapanyagok közül általában csak a kalászosok szalmája (14%) és légnedvesre szárított (12% körüli) fa alapanyag tekinthető száraznak. A brikettálási technológia szempontjából nem beszélhetünk száraz alapanyagról pl. a kukoricaszár vagy erdészeti vágási, ritkítási hulladék esetében, hiszen ennek nedvességtartalma 20% fölötti. Ha nedves a brikettálásra szánt alapanyag - és utólag kiderül, hogy általában sosem elég száraz - szükségünk van szárítóra is. Sajnos - szerencsére - a brikettáló gépet nem lehet becsapni. Ha nedves az alapanyag (14% feletti a relatív nedvességtartalma), az meglátszik a kész brikett minőségén (töredezik, deformálódik). A nedves anyag brikettálásával járó gőz- és nyomásképződés károsíthatja a berendezéseket is. Azt már áttekintettük, hogy mely alapanyagok tekinthetők száraznak (elsősorban a szárított asztalosüzemi hulladék és a szalma). Minden más növényi eredetű anyagot szárítanunk kell. A brikettálási technológia során alkalmazott szárítás legelterjedtebb módja a dobszárító alkalmazása. A gyári dobszárítóink a felfűtéshez földgázt használnak, de aztán faaprítékkal működnek tovább (egy 1000 kg/óra teljesítményű szárító kb. 120-150 kg faaprítékot igényel óránként). A dobszárítók további előnye a jó szabályozhatóság és a kis helyigény. Egyetlen hátrányuk, hogy kis menniységek (1000 kg/óra alatt) szárítására nem gazdaságosak (fajlagosan magas bekerülési költéségük miatt).

A kisebb üzemek szárítási igényeinek kielégítésére fejlesztettünk ki egy speciális szárítót, amely képes akár 800 kg/óra teljesítményre (természetesen a szárítási teljesítmény függ az alapanyag induló nedvességtartalmától). Egyedi építésű szárítóink árukban is illeszkednek a kisebb teljesítményű rendszerekhez, így a megtérülés szinte minden termelési volumenhez viszonylag gyorsan biztosítható. A szárítót a daráló és a finomító berendezés közé érdemes beépíteni. A kisebb brikettáló rendszerekhez illeszkedő szárítókról bővebb leírást és árakat itt olvashat.

 


Ha nagypályán akar játszani és nem (csak) a saját termelésből származó hulladékot, mellékterméket szeretné brikettálni, hanem egy még felfutóban lévő iparágba akar közvetlenül befektetni, amely hosszú távon biztos jövedelmet termel (és nem mellesleg környezetbarát is), akkor elsősorban az elvárt éves árbevétel (és az abban rejlő kb. 30%-os adózatlan eredményrész) felől közelítsünk. Egy újabb matekpélda:

Feltételezzük, hogy évente kb. 300 milliós nettó árbevételt szeretnénk elérni a brikettek értékesítéséből. A megfelelő technológia és brikettálógép kiválasztáshoz ki kell számolnunk a minimálisan szükséges óránkénti termelést. Ehhez azonban ismernünk kell a brikett értékesítési árait. A biobrikett (értsd: biomassza alapú brikett) nagykereskedelmi nettó ára 2008. utolsó negyedévében anyagfajtától függően eltérőek, de nem tévedünk, ha szalmabrikett esetén 30 Ft/kg, puhafa brikett esetén 35Ft/kg, míg keményfa brikett esetén 40 Ft/kg nettó értékekel számolunk. (A biobrikett kiskereskedelmi nettó árai a fűtőértékkel arányosan 35 Ft/kg és 65 Ft/kg között változnak, tehát elég nagy a szórás...)

Vegyük az átlagosnak mondható 35.000 Ft/tonna gyártói eladási árat alapul a számításhoz. Ha 300 millió Ft éves nettó árbevételt szeretnénk elérni a brikett gyártásából, akkor ahhoz évente 300.000.000/35.000 = 8.571 tonna mennyiséget kell gyártanunk. Innen továbbra is egyszerű alapműveletekkel juthatunk a végeredményhez. Feltételezzük, hogy 250 munkanap van egy évben és 10%-os üzemszünetet kalkulálunk tartalékként, és az eredményként kapott évi 225 nappal elosztjuk az 8571 tonnánkat, megkapjuk, hogy naponta legalább 38 tonna brikettet kell gyártanunk az elvárt éves árbevétel eléréséhez.

BP_6000_brikettaloMost vizsgáljuk meg, hogyan teljesíthetjük ezt! A legnagyobb BP 6500 mechanikus brikettáló (itt már a hidraulikus brikettáló gépek szóba sem jöhetnek!) óránként max. 1800 kg brikett előállítására képes (az alapanyag jellemzői nagyban befolyásolják a gyártható brikett mennyiségét). Vegyünk egy biztonságosan teljesíthető 1500 kg/óra átlagteljesítményt alapul, és láthatjuk, hogy kevéssel több mint 24 óra (25,4 óra) alatt teljesíthető az elvárásunk. Ugyebár nem tudunk napi 24 óránál többet dolgozni, ezért ha mindenképp el akarjuk érni ezt a teljesítményt, gondolkodhatunk pl. 2 - esetleg akár kisebb - gép beszerzésében úgy, hogy a két gép teljesítménye  összességében kiadja  a kívánt 38 t/nap teljesítményt. De mondhatjuk azt is, hogy elegendő egy gép, 24 órában működtetve, és az évi 300 milliós árbevétel-igényünket alább adjuk 15-20 millióval. Ugye, ez még nem a világ vége?

Természetesen a brikettáló gép önmagában még kevés, a feldolgozandó alapanyagtól függően előkészítő, daráló, finomító, valamint anyagtovábbító és -tároló, esetleg szárító berendezések is szükségesek a brikettáló gép teljesítményéhez igazodó kapacitással.  A kész brikett csomagolási módjától függően pedig a szükséges automatizáltsági fokú csomagológép is része lesz a beruházásnak.

Mivel ezek a berendezések szinte minden esetben az egyedi adottságoktól (alapanyagjellemzők, telephely adottsága, közműcsatlakozások stb.) függően különbözőek lehetnek, ezekre nincsenek katalógusaink, listaáraink. Minden esetben az egyedi igények és lehetőségek figyelembe vételével tervezzük meg a technológiát és adunk ajánlatot.

Hogy ne érje meglepetés, fontos tudnia, hogy a mechanikus brikettáló üzem komplett gépköltsége az előkészítő és anyagtovábbító kiegészítő berendezésekkel, szárító nélkül minimálisan kb. 35-50 millió forintnál kezdődik, tehát többszöröse a hidraulikus brikettáló rendszerek befektetés-igényének. Természetesen a mechanikus brikettáló gépekkel gyártható brikettek fajlagos mennyisége is többszörös. Nagyobb befektetés - magasabb profit. Ön dönt, mi segítünk a megvalósításban!

Hozzászólások (4)

RSS-csatorna hozzászólásai
A hozzászólások megjelenítése/elrejtése
...
Kedves Kálmán! Ez már egy kicsit összetettebb energetiaki tervezést igényel... Általános elveket írok: ki kell számolni, hogy mekkora az ellátandó intézmények, lakóépületek éves hőigénye. Figyelembe véve a fűtési rendszer hatásfokát, hőveszteségeket stb. és a brikett vagy pellet fűtőértékét, kiszámolható, hogy egy-egy egységnek mekkora az éves szükséglete. Ezeket összeadva tervezhető a brikettáló vagy a pelletáló gép kapacitása. A tervezésnél viszont figyelembe kell venni, hogy a fűtőanyag-igény nem egyenletesen elosztva jelentkezik, hanem szezonális. Ennek kiegyenlítésére megoldás lehet pl. a több műszakos munkarend beveztése vagy komolyabb tárolókapacitás kiépítése.
Csizmadia Csaba , 2009. április. 09.
...
Domokos Mihálynak - A keményfa tökéletes alapanyag, persze szárítva. Ugyanazokon a gépeken pelletálható vagy brikettálható, mint bármilyen puhafa. Nagy előnye a keményfának, hogy fajlagosan nagyobb menniység gyártható belőle a puhafához képest. Keményfa esetén a gépeknél megadott termelési teljesítmények (pl. 400-600 kg) közül a magasabbat vehetjük figyelembe. Összefoglalva tehát a gépválasztást e tekintetben nem befolyásolja az alapanyag. Esetünkben a gépválasztásnál csak az a kérdés, hogy mennyi az óránként elérhető alapanyag.
Csizmadia Csaba , 2009. április. 09.
...
Helyi intézmények, családok hő ellátását, fűtését szeretném megoldani. Milyen gép lenne erre a legalkalmasabb?
csillik kálmán , 2009. március. 17.
...
Fűrésztelep vagyunk, keményfából dolgozunk. Érdeklődöm, hogy a keményfa pellet, vagy brikett készítésére keményfából, milyen gépet érdemes beszereznem.
Üdvözlettel: Domokos Mihály
Domokos Mihály , 2009. február. 08.

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

busy
 
Hirdetés
 

BELÉPÉS



Hirdetés

HULLADÉKDARÁLÓ

Az általunk ajánlott remek ár-érték arányú hulladék-daráló és aprító gépek a www.hulladek-daralo.com oldalon. Kattintson ide a jó hulladék-daráló megtekintéséhez!

HOZZÁSZÓLÁSOK

SZAVAZZON!

Ön szerint a brikett vagy a pellet ismertebb a megújuló fűtőanyagok közül?
 

OLDALTÉRKÉP


brikettáló, pelletáló

Brikettáló gép, daráló és pellet gyártó gépek

Ipari darálók, aprítók, granulátorok

Pellet és brikett kereskedelem