A bio tüzelőanyagok szabványosítása

A bio tüzelőanyagokra vonatkozóan számos szabvány (svéd, német, osztrák) létezett, de az eltérő nemzeti szabványok közötti összhang sosem volt teljes. Ezért 2005-ben kiadták a tüzelőanyagok jellemzésére és osztályozására vonatkozó CEN/TS 15961 szabványt. A bio tüzelőanyagok kategóriái ennek megfelelően a következők:

Hozzászólások (0)


A hozzászólások megjelenítése/elrejtése

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

Cikkek | Saját írások | A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet? - Vissza az alapanyaghoz

A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet? - Vissza az alapanyaghoz
Tartalomjegyzék
A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet?
A hidraulikus brikettálók alkalmazhatósága
Vissza az alapanyaghoz
Egy brikettáló gép még nem üzem
Mikor kell szárító?
Ha nem éri be kicsivel, válasszon mechanikusat!
Minden oldal
Ha a termelési igény alapján megtaláltuk álmaink brikettálóját, kanyarodjunk vissza az alapanyaghoz, hogy megtudjuk, milyen további kieégszítőkre van (lehet) szükségünk! A brikettálható alapanyagokkal szemben az egyik elvárás a megfelelő méret. Itt különösen igaz, hogy a méret a lényeg... no meg az alapanyag nedvességtartalma, de erről később. Példánkban szerepel három különböző megjelenési formájú anyag (darabos fa, faforgács és fűrészpor). Az ideális, 8-10 mm alatti jellemző méretet csak a fűrészporunk tudja, így a darabolt fával és a forgáccsal még valamit kezdenünk kell, hogy brikettálható legyen.

Ha darálni, aprítani vagy finomítani kell

FadarálóA darabos fa aprítására kiválóan alkalmasak az elektromos meghajtású, kis helyigényű és csendes működésű, hidraulikus előtolású M1 vagy M2 jelű darálóink. Az M1 jelű daráló teljesítménye 80-170 kg. Tehát nagy biztonsággal ki tudja szolgálni a brikettáló gépünket. Ráadásul a darálónak nem is a teljes brikettálandó mennyiséget kell ledarálnia csak a nagyobb, darabos fát, aminek mennyisége a példánkban 200 kg/nap. Ezt a mennyiséget körülbelül 1,5 óra alatt tudja ledarálni az M1 fadaráló, így csak időszakosan kell működtetnünk, amikor a szükséges alapanyagmennyiséget elértük. (pl. műszak végén a következő napon brikettálandó alapanyag előkészítésére).

A tökéletes brikett előállításához a darálási fázist követően szükség lehet (és ajánljuk is) egy újabb fázis, az őrlés (finomítás) beiktatását. Az őrlés szerepe, hogy a daráló által előaprított anyagot 8 mm alatti méretű szemcsékké (apró forgácssá) finomítsa. Válasszunk hát egy finomítót, amely illeszkedi a daráló teljesítményéhez (hiszen a ledarált alapanyagot érdemes rögtön finomítani is).

finomitoA legkisebb, RAQ35 jelű finomító a maga 175 kg/órás maximális teljesítményével remekül illeszkedik a rendszerhez. A bemutatott finomító, amely lényegében egy túlnyomásos rendszerű kompakt kalapácsos daráló további szerepe és előnye, hogy kis mértékben szárítja is az alapanyagot a bemenő oldali elszívás, az őrlés és a kimenő légáram túlnyomása révén. Nem lehet tőle nagy eredményeket várni, de 1-2%-os fölösleges nedvességtartalom akár a brikett gyártását is meghiúsíthatja, úgyhogy néha nagy áldás a túlnyomásos finomítónk ezen - egyáltalán nem mellékes - tulajdonsága! A legegyszerűbb eset, ahogy azt a későbbi példában is láthatjuk, ha száraz alapanyaggal rendelkezünk. Száraz alapanyag esetén az itt bemutatott brikettgyártási technológia nem igényli az alapanyag szárítását, így csak arról kell gondoskodnunk, hogy megfelelő szemcseméretűvé aprítsuk, finomítsuk az alapanyagot.



 
Hirdetés
 

BELÉPÉS



Hirdetés

HULLADÉKDARÁLÓ

Az általunk ajánlott remek ár-érték arányú hulladék-daráló és aprító gépek a www.hulladek-daralo.com oldalon. Kattintson ide a jó hulladék-daráló megtekintéséhez!

HOZZÁSZÓLÁSOK

SZAVAZZON!

Ön szerint a brikett vagy a pellet ismertebb a megújuló fűtőanyagok közül?
 

OLDALTÉRKÉP


brikettáló, pelletáló

Brikettáló gép, daráló és pellet gyártó gépek

Ipari darálók, aprítók, granulátorok

Pellet és brikett kereskedelem