Brikett vagy pellet?

A pellet méretei és kezelhetősége révén talán ismertebb mint a brikett, de ha befektetői, gyártói szemmel vizsgáljuk, azt tapasztaljuk, hogy a brikettálási technológia és a brikett mint termék vonzó alternatíva a pellett mellett.

Hozzászólások (0)


A hozzászólások megjelenítése/elrejtése

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

Cikkek | Saját írások | A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet? - Ha nem éri be kicsivel, válasszon mechanikusat!

A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet? - Ha nem éri be kicsivel, válasszon mechanikusat!
Tartalomjegyzék
A méret a lényeg, avagy hogyan válasszon JÓL brikettáló gépet?
A hidraulikus brikettálók alkalmazhatósága
Vissza az alapanyaghoz
Egy brikettáló gép még nem üzem
Mikor kell szárító?
Ha nem éri be kicsivel, válasszon mechanikusat!
Minden oldal
Ha nagypályán akar játszani és nem (csak) a saját termelésből származó hulladékot, mellékterméket szeretné brikettálni, hanem egy még felfutóban lévő iparágba akar közvetlenül befektetni, amely hosszú távon biztos jövedelmet termel (és nem mellesleg környezetbarát is), akkor elsősorban az elvárt éves árbevétel (és az abban rejlő kb. 30%-os adózatlan eredményrész) felől közelítsünk. Egy újabb matekpélda:

Feltételezzük, hogy évente kb. 300 milliós nettó árbevételt szeretnénk elérni a brikettek értékesítéséből. A megfelelő technológia és brikettálógép kiválasztáshoz ki kell számolnunk a minimálisan szükséges óránkénti termelést. Ehhez azonban ismernünk kell a brikett értékesítési árait. A biobrikett (értsd: biomassza alapú brikett) nagykereskedelmi nettó ára 2008. utolsó negyedévében anyagfajtától függően eltérőek, de nem tévedünk, ha szalmabrikett esetén 30 Ft/kg, puhafa brikett esetén 35Ft/kg, míg keményfa brikett esetén 40 Ft/kg nettó értékekel számolunk. (A biobrikett kiskereskedelmi nettó árai a fűtőértékkel arányosan 35 Ft/kg és 65 Ft/kg között változnak, tehát elég nagy a szórás...)

Vegyük az átlagosnak mondható 35.000 Ft/tonna gyártói eladási árat alapul a számításhoz. Ha 300 millió Ft éves nettó árbevételt szeretnénk elérni a brikett gyártásából, akkor ahhoz évente 300.000.000/35.000 = 8.571 tonna mennyiséget kell gyártanunk. Innen továbbra is egyszerű alapműveletekkel juthatunk a végeredményhez. Feltételezzük, hogy 250 munkanap van egy évben és 10%-os üzemszünetet kalkulálunk tartalékként, és az eredményként kapott évi 225 nappal elosztjuk az 8571 tonnánkat, megkapjuk, hogy naponta legalább 38 tonna brikettet kell gyártanunk az elvárt éves árbevétel eléréséhez.

BP_6000_brikettaloMost vizsgáljuk meg, hogyan teljesíthetjük ezt! A legnagyobb BP 6500 mechanikus brikettáló (itt már a hidraulikus brikettáló gépek szóba sem jöhetnek!) óránként max. 1800 kg brikett előállítására képes (az alapanyag jellemzői nagyban befolyásolják a gyártható brikett mennyiségét). Vegyünk egy biztonságosan teljesíthető 1500 kg/óra átlagteljesítményt alapul, és láthatjuk, hogy kevéssel több mint 24 óra (25,4 óra) alatt teljesíthető az elvárásunk. Ugyebár nem tudunk napi 24 óránál többet dolgozni, ezért ha mindenképp el akarjuk érni ezt a teljesítményt, gondolkodhatunk pl. 2 - esetleg akár kisebb - gép beszerzésében úgy, hogy a két gép teljesítménye  összességében kiadja  a kívánt 38 t/nap teljesítményt. De mondhatjuk azt is, hogy elegendő egy gép, 24 órában működtetve, és az évi 300 milliós árbevétel-igényünket alább adjuk 15-20 millióval. Ugye, ez még nem a világ vége?

Természetesen a brikettáló gép önmagában még kevés, a feldolgozandó alapanyagtól függően előkészítő, daráló, finomító, valamint anyagtovábbító és -tároló, esetleg szárító berendezések is szükségesek a brikettáló gép teljesítményéhez igazodó kapacitással.  A kész brikett csomagolási módjától függően pedig a szükséges automatizáltsági fokú csomagológép is része lesz a beruházásnak.

Mivel ezek a berendezések szinte minden esetben az egyedi adottságoktól (alapanyagjellemzők, telephely adottsága, közműcsatlakozások stb.) függően különbözőek lehetnek, ezekre nincsenek katalógusaink, listaáraink. Minden esetben az egyedi igények és lehetőségek figyelembe vételével tervezzük meg a technológiát és adunk ajánlatot.

Hogy ne érje meglepetés, fontos tudnia, hogy a mechanikus brikettáló üzem komplett gépköltsége az előkészítő és anyagtovábbító kiegészítő berendezésekkel, szárító nélkül minimálisan kb. 35-50 millió forintnál kezdődik, tehát többszöröse a hidraulikus brikettáló rendszerek befektetés-igényének. Természetesen a mechanikus brikettáló gépekkel gyártható brikettek fajlagos mennyisége is többszörös. Nagyobb befektetés - magasabb profit. Ön dönt, mi segítünk a megvalósításban!

Hozzászólások (4)

RSS-csatorna hozzászólásai
A hozzászólások megjelenítése/elrejtése
...
Kedves Kálmán! Ez már egy kicsit összetettebb energetiaki tervezést igényel... Általános elveket írok: ki kell számolni, hogy mekkora az ellátandó intézmények, lakóépületek éves hőigénye. Figyelembe véve a fűtési rendszer hatásfokát, hőveszteségeket stb. és a brikett vagy pellet fűtőértékét, kiszámolható, hogy egy-egy egységnek mekkora az éves szükséglete. Ezeket összeadva tervezhető a brikettáló vagy a pelletáló gép kapacitása. A tervezésnél viszont figyelembe kell venni, hogy a fűtőanyag-igény nem egyenletesen elosztva jelentkezik, hanem szezonális. Ennek kiegyenlítésére megoldás lehet pl. a több műszakos munkarend beveztése vagy komolyabb tárolókapacitás kiépítése.
Csizmadia Csaba , 2009. április. 09.
...
Domokos Mihálynak - A keményfa tökéletes alapanyag, persze szárítva. Ugyanazokon a gépeken pelletálható vagy brikettálható, mint bármilyen puhafa. Nagy előnye a keményfának, hogy fajlagosan nagyobb menniység gyártható belőle a puhafához képest. Keményfa esetén a gépeknél megadott termelési teljesítmények (pl. 400-600 kg) közül a magasabbat vehetjük figyelembe. Összefoglalva tehát a gépválasztást e tekintetben nem befolyásolja az alapanyag. Esetünkben a gépválasztásnál csak az a kérdés, hogy mennyi az óránként elérhető alapanyag.
Csizmadia Csaba , 2009. április. 09.
...
Helyi intézmények, családok hő ellátását, fűtését szeretném megoldani. Milyen gép lenne erre a legalkalmasabb?
csillik kálmán , 2009. március. 17.
...
Fűrésztelep vagyunk, keményfából dolgozunk. Érdeklődöm, hogy a keményfa pellet, vagy brikett készítésére keményfából, milyen gépet érdemes beszereznem.
Üdvözlettel: Domokos Mihály
Domokos Mihály , 2009. február. 08.

Véleménye van? Ossza meg másokkal!

kisebb | nagyobb

busy

 
Hirdetés
 

BELÉPÉS



Hirdetés

HULLADÉKDARÁLÓ

Az általunk ajánlott remek ár-érték arányú hulladék-daráló és aprító gépek a www.hulladek-daralo.com oldalon. Kattintson ide a jó hulladék-daráló megtekintéséhez!

HOZZÁSZÓLÁSOK

SZAVAZZON!

Ön szerint a brikett vagy a pellet ismertebb a megújuló fűtőanyagok közül?
 

OLDALTÉRKÉP


brikettáló, pelletáló

Brikettáló gép, daráló és pellet gyártó gépek

Ipari darálók, aprítók, granulátorok

Pellet és brikett kereskedelem